Liście Ziarna

Kawa z Indonezji - hurtownia, sklep GK-SPONSOR


Orzeźwiająca, mocna kawa dobra na każdą porę dnia.


Kawę uprawia się na obszarze całego Archipelagu Indonezyjskiego, a - jak wiemy - szczególnie ważną rolę w historii kawiarstwa odegrała wyspa Jawa

Kawowce posadzili w tym rejonie Holendrzy w połowie XVII wieku (niektórzy znawcy twierdzą, że stało się to wcześniej). Pierwszą porcje ziarna pochodzącego z upraw na Jawie sprzedano w Amsterdamie w roku 1712. W roku 1877 wszystkie plantacje zniszczyła rdza kawowa, a cały stary drzewostan zastąpiono roślinami odmiany robusta przywiezionymi z Afryki. Obecnie tylko 6 - 10% kawy indonezyjskiej pochodzi z drzewek gatunku arabica, a Indonezja jest największym na świecie producentem kawy robusta, wytwarzającym rocznie 6,8 miliona worków ziarna, przy czym większość zbiorów - około 90% całej produkcji - pochodzi z małych gospodastw.

Najkożystniejsze warunki uprawowe panują na Jawie, Sumatrze, Sulawesi i Flores. Wschodni Timor był również znany z produkcji kawy wysokiej jakości - przed włączeniem do Republiki Indonezyjskiej.

Kawa dojżewająca na Jawie ma subtelny aromat, stosunkowo niską kwaskowość i gładki, przyjemnie zrównoważony smak. Jej kwaskowość jest nieco większa niż kawy s Sumatry i Sulawesi; to samo dotyczy ostrzejszych akcentów smakowych. Najlepszymi plantacjami są : Blwan, Jambit, Kayumas i Pankur. Gatunek Mocha Java jest mieszanką kaw jawajskiej i jemeńskiej.


Moc   *****   Smak   Kawa z Sumatry jest mocna z akcentem czekoladowym (nadaje się świetnie na wieczór) ; kawa jawajska ma smak ostrzejszy i cięższy, a przy tym jest dośc mocna i średnio kwaskowa.
Kwaskowość   ** Zalecane palenie   Średniosilne do silnego; dobra do espresso i mieszanek
Równowaga   ** ***   znakomita


Na Sumatrze - drugiej co do wielkości wyspie Republiki - skoncentrowany jest przemysł petrochemiczny Indonezji będącej również znanym eksporterem gumy i drewna. Mimo to wielu koneserów uważa kawę sumatrzańską za lepszą od jawajskiej. Wysoko cenione jest zwłaszcza ziarno pochodzące z okolic Mandhelingu i Ankoli; pierwsze z nich opisuje się nawet jako najmocniejsze ziarno z gatunku arabica w skali światowej.

Wyspa Sulawesi, leżąca między Borneo a Nową Gwinęą, znana jest także pod nazwą Celebes. Dojrzewająca na niej kawa odznacza się dużą mocą i bogatym aromatem. Najszerzej znane jest ziarno z okolic Kalossi w połudnoiowej części wyspy - sprzedawane pod nazwą handlową Celebes Kalossi - a takze z Rantepao.

Jednym z czołowych producentów na Nowej Gwinei jest plantacja Sigri Estate; pochodzące z niej ziarno ma cechy typowe dla kawy indonezyjskiej - zrównoważony smak i dużą moc.

Kawa z Indonezji jest mocna, lekko syropowata, o znakomitej kwaskowości. Głównymi jej odbiorcami są Niemcy i Japończycy, co stanowi najlepsze świadectwo wyskoiej jakości. Najwyżej klasy ziarna z gatunku arabica należą do ścisłej czołółwki światowej. Do sporządzonego z nich naparu można dodawać mleka lub śmietanki bez obawy o pozbawienie napoju walorów smakowych. Istnieje sześc klas jakościowych; najwyższa z nich ma symbol AP, choć nikt nie wie, co te litery oznaczają.

Po wprowadzeniu parowców na morskie szlaki handlowe dostawcy kawy indonezyjskiej staneli przed tym samym problemen, co dostawcy kawy indyjskiej z Mysore - europejscy odbiorcy, przyzwyczajeni ziarna zmienionego w warunkach długotrwałego transportu nie chcieli "świerzego", a więc lepszego surowca. Starając się zaspokoić "potrzeby" klientów, rząd Indonezji wprowadził praktykę przetrzymywania ziarna zielonego przez okres dłuższy niż rok w warunkach mających imitować długotrwałuy transport drogą morską. Niestety, powodowało to zmiany smaku, którymi odbiorcy nie byli zachwyceni, w związku z czym popularnośc kaw jawajskiej i sumatrzańskiej zaczęła spadać.

Kawę preparowaną w opisany sposób (określany w języku angielskim jako passage lub go - down) oferuje się nadal pod handlowymi nazwami Old Government, Old Brown i Old Java. Jest to więc ziarno "w starym stylu".

Sami Indonezyjczycy wolą jednak pić jawę parzoną po turecku, a nie europejsku.

Wszystkich zainteresowanych zakupem kawy (hurt / detal) zapraszamy do palarni kawy w Warszawie!

GK-SPONSOR ul. Piłkarska 6, 02-590 Warszawa, tel: 22-844-35-50

Copyright © 2012 GK-SPONSOR
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie informacji i zdjeć ze strony zabronione.Znajdź nas w Google+

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK