Liście Ziarna

Kawa z Meksyku - hurtownia, sklep GK-SPONSOR


Subtelna, aromatyczna kawa z kraju zajmującego w jej produkcji czwarte miejsce w świecie.

Pod względem rozmiarów produkcji kawy Meksyk zajmuje czwarte miejsce, wytwarzając rocznie około 5 milionów worków ziarna. Większośc tego sórowca pochodzi od około 100 000 drobnych dostawców, a wielkie plantacje, które kiedyś przeważały w tym kraju, należą obecnie do rzadkości. Średnia wydajnośc z hektara wynosi 630 kg. do niedawna branża kawowa była niemal całkowicie podporządkowana agencji państwowej zwanej Instituto Mexicano del Cafe (Inmecaje), kontrolującej obszary upraw i lukującej ziarno - dostępne od listopada - na rynkach światowych. Instytut prowadził skup ziarna po minimalnych cenach, a jednocześnie zapewniał rolnikom doradztwo techniczne. Odroku 1991 działania tej instytucji zostały znacznie ograniczone, a jego wpływy mogą w przyszłości zmniejszyć się jeszcze bardziej.

Unieważnienie tzw. Umowy Kawowej i likwidacja subwencji okazały się korzystne dla wielu producentów, zmuszając ich do rozwijania indywidualnych inicjatyw i nawiązania bliższych kontaktów z odbiorcami - zarówno w kraju, jak i na terenie Stanów Zjednoczonych. Porozumienie NAFTA między Kanadą, USA i Meksykiem będzie zapewne sprzyjać rozwojowi eksportu meksykańskiej kawy do krajów Ameryki Północnej.

Niektórzy uważają, że najlepsze ziarno Elephant produkowane jest właśnie w Meksyku, a nie w Gwatemali, w rzeczywistości jednak oba źródła nie mają w pełni ustabilizowanej jakości. Ziarna te, znane jako Maragogype, są większe od innych i dają subtelne, dojrzałe smakowo napary. Większość upraw meksykańskich ma charakter naturalny, co wynika bardziej z ubóstwa rolników niż z ich świadomości ekologicznej.

Najlepszym regionem jest Chiapas na południu kraju. Stamtąd pochodzą renomowane gatunki Tapachula i Huixtla. Wysokiej jakości ziarno uzyskuje się również w Oaxaca; dotyczy to zwłaszcza naturalnie uprawiabej kawy Pluma Coixtepec. Z tejonu Oaxaca pochodzą także Altura Orizaba i Altura Huatusco, a z okolic Veracruz - Altura Coatapec. Najlepsza kawa Elephant produkowana w Meksyku nosi nazwę Liquidambar MS.
 


Moc   ****   Smak   Subtelny, apetyczny, dojrzały i głęboki.
Kwaskowość   **** Zalecane palenie   Znakomita po silnym paleniu.
Równowaga   **** **   Dobra

Wszystkich zainteresowanych zakupem kawy (hurt / detal) zapraszamy do palarni kawy w Warszawie!

GK-SPONSOR ul. Piłkarska 6, 02-590 Warszawa, tel: 22-844-35-50

Copyright © 2012 GK-SPONSOR
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie informacji i zdjeć ze strony zabronione.Znajdź nas w Google+

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK