Liście Ziarna

Kawa z Salwadoru - hurtownia, sklep GK-SPONSOR


Ekskluzywna arabica o łagodnym sma
ku.

Salwador jest jednym z najmniejszych państw Ameryki Śdodkowej, a przy tyum należy również do najgęściej zaludnionych. Produkuje się tam kawę zrównoważoną, o łatwo rozpoznawalnym smaku, której produkcja przysparza krajowi 40% dochodów z eksportu. Najlepsze ziarno oferowane jest w okresie od stycznia do marca. Niemcy kupują regularnie 35% surowca najwyższej jakości (SHG).

Równowagę gospodarczą tego kraju zakłuca, niestety, niedawna wojna partyzancka. Szkodniki, takie jak rdza kawowa i kornik, spowodowały spadek produkcji kawy z 3,5 mln worków rocznie, oferowanych w początkach lat siedemdziesiątych, do około 2,5 mln w latach 1990 - 1991. We wschodniej części kraju straty były największe, w związku z czym wielu rolników porzuciło plantacje. Rezultatem niedoinwestowania był również spadek wydajności upraw z 1200 kg/ha do 900 kg/ha.

Sytuację skomplikowała dodatkowo polityka fiskalna rządu, który w roku 1986 obłożył eksport kawy piętnastoprocentowym podatkiem nadzwyczajnym, niezależnie od istniejącego już wcześniej podatku trzydziestoprocentowego. Działanie to, w powiązaniu z niekożystnymi kursami walut, spowodowało znaczne zmniejszenie produkcji oraz obniżenie jej jakości.

Obecny, nowy rząd Salwadoru, uświadamiając sobie poniewczasie kluczowe znacznie kawy dla gospodarki kraju, szczególnie zaś jej rolę w rozwoju handlu zagranicznego, zwiększeniu zatrudnienia i poprawie rolinictwa, poczynił kroki zmierzające do uzdrowienia sytuacji. W roku 1990 eksport kawy częściowo sprywatyzowano w nadziei, iż poprawi to pozycję salwadoreskiej kawy na rynkach światowych.

Kawa z Salwadoru jest typowa dla Ameryki Środkowej - niezbyt mocna, lecz aromatyczna, czysta i lekko kwaskowa. Podobnie jak w Gwatemali i Kostaryce, klasyfikuje się ją według wysokości, na której jest pozyskiwana - im wyżej położona plantacja, tym lepsza jakość ziarna. Najpopularniejszym gatunkiem, uznawanym przez Organic Certified Institute of America, jest Pipil. Nazwa ta w językach Azteków i Majów oznacza po prostu kawę. Rzadkością jest ziarno zwane Pacamara, będące krzyżówką kawy Pacas z Maragogype. Najlepszy surowiec tego rodzaju pochodzi z zachodniej części kraju, zwłaszcza z okolic Santa Ana w pobliżu granicy z Gwatemalą. Napar z Pacamary jest bardzo smaczny - mocny, lecz niezbyt ciężki, o wspaniałym aromacie.Moc   **   Smak   zrównoważony, o dobnrej charakterystyce
Kwaskowość   ** Zalecane palenie   średnie do silnego; różne zastosowania
Równowaga   *** ***   zadowalająca

Wszystkich zainteresowanych zakupem kawy (hurt / detal) zapraszamy do palarni kawy w Warszawie!

GK-SPONSOR ul. Piłkarska 6, 02-590 Warszawa, tel: 22-844-35-50

Copyright © 2012 GK-SPONSOR
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie informacji i zdjeć ze strony zabronione.Znajdź nas w Google+

Projekt i wykonanie: Strony internetowe PRO-LINK